Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Wymarzone wakacje zamieniają się w koszmar, bo większość dnia spędzasz w pokoju hotelowym, nie mogąc ruszyć się z toalety? To może być biegunka podróżnych. Dowiedz się, co to za choroba, jak pozbyć się dolegliwości i jak uniknąć takiego feralnego scenariusza w przyszłości.
Biegunką określa się oddawanie stolców o nadmiernie luźnej konsystencji i w zwiększonej częstotliwości, tj. 3 lub więcej razy w ciągu doby. Może pojawić się w nich domieszka krwi, śluzu albo ropy.
Najczęściej występuje biegunka ostra, czyli taka, która trwa nie dłużej niż 14 dni. Jednym z jej rodzajów jest biegunka podróżnych. Jak sama nazwa wskazuje, obserwuje się ją u osób podróżujących - najczęściej odwiedzających kontynenty o niskim standardzie sanitarno-higienicznym, tj. Afryka, Azja Południowa i Południowo-Wschodnia oraz Ameryka Łacińska. Choroba z reguły rozpoczyna się nagle, najczęściej w pierwszych dwóch tygodniach podróży, chociaż może zdarzyć się na każdym jej etapie, a nawet już po powrocie do domu. Turysta oddaje zwiększoną liczbę stolców, jest osłabiony, chce mu się pić, odczuwa ból brzucha i wzdęcia. Rzadziej występują nudności i wymioty, bolesne parcie na stolec oraz gorączka. Biegunka w czasie podróży najczęściej przebiega w sposób łagodny, wywołując 3 do 5 wypróżnień na dobę i ustępując w ciągu 1-3 dni. Niekiedy jednak nasila się tak bardzo, że chory wymaga dożylnego nawadniania i hospitalizacji.
Podstawowym aspektem jest przygotowanie się do wyjazdu. I nie oznacza to tylko kupienia stroju kąpielowego czy sprawdzenia atrakcji w okolicy. Ważne, aby mieć świadomość, w jaki region świata się udajemy, jakie są tam zwyczaje żywieniowe i jakie mogą wystąpić zagrożenia zdrowotne. Informacji można zasięgnąć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego albo w Poradni Medycyny Podróży. Dowiemy się tam m.in. jakich chorób możemy się spodziewać w danym kraju i czy zalecane są szczepienia przed wyjazdem, np. przeciwko cholerze, WZW A, durowi brzusznemu czy poliomyelitis, które również powodują biegunkę.
Przez cały okres trwania podróży konieczne jest przestrzeganie kilku istotnych zasad:
Biegunka wiąże się z nasiloną utratą płynów, które koniecznie trzeba uzupełniać, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Najlepiej, aby była to woda z pewnego źródła. Warto dodać do niej saszetkę z glukozą i elektrolitami, w które dobrze jest się wyposażyć przed wyjazdem. W czasie choroby unikajmy potraw ciężkostrawnych, smażonych i słodkiego mleka. Bezpieczniejsze będą np. kleik ryżowy, biszkopty, jogurty, banany, białe pieczywo. Dodatkowo pomocne mogą być preparaty z probiotykami (np. ze szczepami Lactobacillus rhamnosus), które odtwarzają właściwy skład mikrobiomu jelitowego. Zwykle po paru dniach takiej terapii dolegliwości ustępują.
Pilna wizyta lekarska będzie konieczna jeśli stolce są bardzo liczne (>10/dobę), wodniste, zwłaszcza w rejonach zagrożonych cholerą; jeśli w stolcu obserwuje się krew i/lub śluz, a dodatkowo wysoką gorączkę, szczególnie w rejonach zagrożonych malarią oraz gdy uporczywe wymioty lub ciężkie odwodnienie wymagają leczenia kroplówkami dożylnymi. Wyjątkowo uważnym na cięższy przebieg choroby trzeba być także w przypadku dzieci, kobiet ciężarnych, osób w wieku podeszłym i przewlekle chorych.
AUTOR:
Lek. Irena Wojtowicz
Bibliografia:
1. „Interna Szczeklika” A. Szczeklik 2019/20.
Szczepy Lactobacillus rhamnosus obecne w produkcie leczniczym Lakcid Forte, podobnie jak inne bakterie kwasu mlekowego kolonizują śluzówkę jelit i normalizują skład mikroflory przewodu pokarmowego zwłaszcza po jego wyjałowieniu w wyniku stosowania antybiotykoterapii.
Nie należy przypisywać produktowi Lakcid Forte działań oraz zastosowań innych niż wskazane w punktach 4.1 oraz 5.1 Charakterystyki Produktu Leczniczego.
Produkt Lakcid Forte wskazany jest do stosowania: