Podróż na wakacje

Jak zapobiegać biegunkom w trakcie podróży?

W odpowiedzi na rosnącą świadomość znaczenia mikrobioty jelitowej dla zdrowia człowieka oraz związane z tym pytania zadawane nam przez konsumentów przedstawiamy cykl artykułów napisanych przez dr n. biol. med. Patrycję Szachtę - Dyrektor ds. naukowych Centrum Medycznego Vitaimmun w Poznaniu. Artykuły przedstawiają aktualny stan wiedzy dotyczący fizjologicznej roli mikrobioty przewodu pokarmowego, jak również czynników, które mogą wpływać korzystnie lub nie - na jej skład i funkcję.
Treść artykułów ma charakter popularnonaukowy i nie odnosi się do działania leczniczego produktu Lakcid Forte opisanego w jego Charakterystyce.

Gdy nadchodzi w końcu czas wymarzonego i długo wyczekiwanego urlopu ostatnią rzeczą, która zaprząta nasze myśli jest obawa o problemy zdrowotne. Myślimy o wypoczynku, odkrywaniu nowych miejsc, szaleństwach w wodzie i sjeście pod palmami! Niestety - podróże do pewnych rejonów świata wiążą się z wysokim prawdopodobieństwem zatruć pokarmowych i tzw. "biegunki podróżnych", które mogą sprawić, iż większość wymarzonego urlopu spędzimy po prostu...w toalecie.

 

Czynniki sprzyjające wystąpieniu biegunki w trakcie podróży

Szczególnie wysokie ryzyko wystąpienia biegunki podróżnych występuje w trakcie podróży do krajów strefy tropikalnej i subtropikalnej. W miejscach tych występują zupełnie inne drobnoustroje, niż te z którymi na co dzień mamy kontakt w strefie naszego zamieszkania. W przeciwieństwie do Europejczyków, przewód pokarmowy rdzennego mieszkańca krajów tropikalnych jest przyzwyczajony do panującej tam flory, przez co nie wywołuje ona żadnych dolegliwości jelitowych. Częstokroć w krajach strefy tropikalnej ogólny poziom higieny jest również znacznie niższy aniżeli w Europie. Kumulacja tych czynników sprawia, iż o wystąpienie biegunki podróżnych naprawdę nietrudno.

Z tego względu szykując się na wakacje oprócz ulubionych książek i stroju kąpielowego warto wrzucić do walizki również sprawdzone produkty, dzięki którym ryzyko pojawienia się tego przykrego problemu będzie znacznie niższe.

 

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia biegunki u podróżnych?

Jednym z polecanych sposobów na zmniejszenie ryzyka występowania biegunki podróżnych, zwanej także kolokwialnie "zemstą faraona" są probiotyki. Te żywe szczepy prozdrowotnych bakterii skutecznie osłaniają naszą mikroflorę jelitową przez inwazją bakterii patogennych, wywołujących problemy jelitowe. Określone szczepy probiotyczne wykazują bowiem właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej w krajach tropikalnych. Działanie to odbywa się przede wszystkim poprzez:

  1. wytwarzanie szeregu związków o aktywności antagonistycznej względem patogenów (np. bakteriocyn, związków systemu laktoperoksydazy)
  2. wytwarzanie kwasów organicznych sprzyjających obniżeniu pH w jelicie (patogenne mikroby gorzej namnażają się w środowisku kwaśnym)
  3. konkurencję o dostępne w jelicie składniki pokarmowe z patogenami
  4. zajmowanie dostępnych miejsc wiązania na powierzchni nabłonka jelita

Innymi słowy, bakterie probiotyczne stanowią jedną z metod walki z mikrobami patogennymi, które w krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej z łatwością trafiają do naszego przewodu pokarmowego. Aby dobrze zabezpieczyć się przed biegunką w trakcie podróży należy jednak sięgać po określone szczepy probiotyczne, np. Lactobacillus rhamnosus Pen, E/N, Oxy.

Należy jednak pamiętać, iż same probiotyki to za mało, aby zapobiegać biegunkom w trakcie podróży. Musimy również pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Pamiętajmy bowiem, że biegunka podróżnych to nie tylko mało komfortowe przestoje w toalecie, ale także poważne ryzyko odwodnienia, które może zakończyć się nawet hospitalizacją, szczególnie u małych dzieci, czy osób starszych. Problemu nie należy bagatelizować, gdyż szacuje się, iż dotykać on może nawet kilkudziesięciu procent osób podróżujących do strefy tropikalnej i subtropikalnej.

Pamiętajmy więc o częstym i dokładnym myciu rąk, piciu butelkowanej wody oraz dokładnym myciu warzyw i owoców. Preferujmy pokarmy poddane obróbce termicznej (wysoka temperatura zabija groźne enteropatogeny). Jeśli nie zapomnimy dodatkowo o codziennej porcji odpowiedniego probiotyku, to urlop zapewne będzie można zaliczyć do udanych!

AUTOR:
Dr n. biol. med. Patrycja Szachta

  • Stopień doktora nauk biologicznych uzyskała w trakcie studiów doktoranckich w Klinice Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji medycznych w czasopismach polskich i zagranicznych oraz rozdziałów w monografiach naukowych. Dyrektor ds. naukowych w Centrum Medycznym VitaImmun. Posiada wieloletnie praktyczne i teoretyczne doświadczenie z zakresu utajonych nadwrażliwości pokarmowych oraz zaburzeń mikroflory jelitowej.

  • Piśmiennictwo: 
    1. Giddings SL., Stevens AM, Leung DT.: Traveler's Diarrhea. Med Clin North Am. 2016 Mar;100(2):317-30. 
    2. McFarland LV., Goh S.: Are probiotics and prebiotics effective in the prevention of travellers' diarrhea: A systematic review and meta-analysis. Travel Med Infect Dis. 2019 Jan - Feb;27:11-19. 
    3. DuPont H.L., Ericsson C.D., Farthing M.J.G. i wsp. Expert review of the evidence base for prevention of travelers’ diarrhea. J. Travel Medicine 2009; 16: 149–160.

LAK/040/08-2019

KOMUNIKAT OD PRODUCENTA

Szczepy Lactobacillus rhamnosus obecne w produkcie leczniczym Lakcid Forte, podobnie jak inne bakterie kwasu mlekowego kolonizują śluzówkę jelit i normalizują skład mikroflory przewodu pokarmowego zwłaszcza po jego wyjałowieniu w wyniku stosowania antybiotykoterapii.
Nie należy przypisywać produktowi Lakcid Forte działań oraz zastosowań innych niż wskazane w punktach 4.1 oraz 5.1 Charakterystyki Produktu Leczniczego.
Produkt Lakcid Forte wskazany jest do stosowania:

  • W leczeniu wspomagającym w czasie i po antybiotykoterapii
  • W leczeniu poantybiotykowego zapalenia jelit ze szczególnym uwzględnieniem leczenia wspomagającego rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy oraz leczenia nawracającego rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy
  • W zapobieganiu biegunce podróżnych

Antybiotykoterapia:

Poznaj cechy dobrego probiotyku
Półki w aptekach i niejednej drogerii aż uginają się od probiotyków. Większość z nas n...
Probiotyki - właściwości lecznicze, rodzaje i źródła
Moda na probiotyki nie mija, co więcej – sięgamy po te preparaty coraz chętniej. Wynika to...
Historia probiotyków – od starożytności do współczesności
Obserwując rosnącą w ostatnich latach popularność probiotyków, większość z nas uważa ...