W odpowiedzi na rosnącą świadomość znaczenia mikrobioty jelitowej dla zdrowia człowieka oraz związane z tym pytania zadawane nam przez konsumentów przedstawiamy cykl artykułów napisanych przez dr n. biol. med. Patrycję Szachtę - Dyrektor ds. naukowych Centrum Medycznego Vitaimmun w Poznaniu. Artykuły przedstawiają aktualny stan wiedzy dotyczący fizjologicznej roli mikrobioty przewodu pokarmowego, jak również czynników, które mogą wpływać korzystnie lub nie - na jej skład i funkcję.
Treść artykułów ma charakter popularnonaukowy i nie odnosi się do działania leczniczego produktu Lakcid Forte opisanego w jego Charakterystyce.
Moda na probiotyki nie mija, co więcej – sięgamy po te preparaty coraz chętniej. Wynika to głównie z faktu, iż zawarte w probiotykach prozdrowotne bakterie mają szereg korzystnych właściwości, dzięki czemu wywierają pożądany wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.
Czym więc jest ten modny "probiotyk"? Pod tym pojęciem kryją się żywe drobnoustroje – najczęściej bakterie - które podawane w odpowiedniej liczebności (minimum 109 jtk/g preparatu) korzystnie wpływają na mikroflorę jelita i w konsekwencji na zdrowie przyjmującej je osoby. Na polskim rynku najpopularniejsze są preparaty zawierające szczepy bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus czy Bifidobacterium. Należy jednak podkreślić, iż nie każdą bakterie Lactobacillus czy Bifidobacterium można uznać za probiotyczną. Określone właściwości prozdrowotne są bowiem szczepozależne. Z tego względu wybierając probiotyk należy zawsze kierować się jego właściwościami probiotycznymi charakterystycznymi dla określonego szczepu. Przykładowo, mieszanka szczepów Lactobacillus rhamnosus Pen, E/N, Oxy jest skuteczna w profilaktyce biegunki podróżnych, osłania też mikroflorę jelitową w trakcie stosowania antybiotykoterapii.
Nie ma jednego uniwersalnego probiotyku, który działa na każdy problem zdrowotny. Probiotyk wybierajmy więc w sposób celowany.
Do pozostałych kryteriów stawianych dobrej jakości probiotykom należą ponadto:
Działanie bakterii probiotycznych musi zostać potwierdzone w prawidłowo zaprojektowanych badaniach klinicznych. Wówczas mamy pewność, iż sięgamy po preparat wysokiej jakości, który przyczyni się do poprawy naszego zdrowia. Szczególnie godne polecenia są probiotyki zarejestrowane jako leki.
Głównym zadaniem probiotyku jest odbudowa uszkodzonej mikroflory jelitowej. Z tego względu najczęściej sięgamy po opisywane preparaty gdy zaistnieją czynniki uszkadzające ekosystem jelita – czyli w trakcie i po antybiotykoterapii, w trakcie biegunek wirusowych czy bakteryjnych oraz planując podróż do krajów o niższym poziomie higieny – co grozi wystąpieniem biegunki podróżnych.
Wszyscy wiemy jak ważna jest prawidłowa mikroflora dla harmonijnego funkcjonowania naszego organizmu. W tym kontekście probiotyk może być postrzegany jako produkt na "uszkodzony mikrobiom" lub działający profilaktycznie, zapobiegając rozwojowi dysbiozy jelitowej.
Oprócz popularnych na polskim rynku probiotyków doustnych istnieją także probiotyki ginekologiczne, których stosowanie przyczynia się do zachowania bądź odbudowy prawidłowej mikroflory pochwy. Szczepy w nich zawarte zostały wyizolowane z układu moczowo – płciowego zdrowych kobiet, a same preparaty mają postać doustną bądź dopochwową.
Preparat probiotyczny wysokiej jakości można zakupić wyłącznie w aptece, a nie w sklepie spożywczym. Warto to podkreślić, ponieważ panuje nieuzasadniony medycznie pogląd, iż rolę probiotyku może spełniać określona żywność, np. fermentowane produkty mleczne (jogurty, kefiry, mleka acidofilne) bądź kiszonki.
Jak wspomniano wcześniej, probiotyk to bakteria wyizolowana z przewodu pokarmowego o udokumentowanych w badaniach właściwościach prozdrowotnych, zatem bakterie z rodzaju Lactobacillus zawarte w kiszonkach lub jogurtach nie mogą spełniać roli probiotyku – mimo podobnej nazwy rodzajowej.
AUTOR:
Dr n. biol. med. Patrycja Szachta
LAK/036/08-2019
Szczepy Lactobacillus rhamnosus obecne w produkcie leczniczym Lakcid Forte, podobnie jak inne bakterie kwasu mlekowego kolonizują śluzówkę jelit i normalizują skład mikroflory przewodu pokarmowego zwłaszcza po jego wyjałowieniu w wyniku stosowania antybiotykoterapii.
Nie należy przypisywać produktowi Lakcid Forte działań oraz zastosowań innych niż wskazane w punktach 4.1 oraz 5.1 Charakterystyki Produktu Leczniczego.
Produkt Lakcid Forte wskazany jest do stosowania: