W odpowiedzi na rosnÄ…cÄ… Å›wiadomość znaczenia mikrobioty jelitowej dla zdrowia czÅ‚owieka oraz zwiÄ…zane z tym pytania zadawane nam przez konsumentów przedstawiamy cykl artykuÅ‚ów napisanych przez dr n. biol. med. PatrycjÄ™ SzachtÄ™ - Dyrektor ds. naukowych Centrum Medycznego Vitaimmun w Poznaniu. ArtykuÅ‚y przedstawiajÄ… aktualny stan wiedzy dotyczÄ…cy fizjologicznej roli mikrobioty przewodu pokarmowego, jak również czynników, które mogÄ… wpÅ‚ywać korzystnie lub nie - na jej skÅ‚ad i funkcjÄ™.
Treść artykuÅ‚ów ma charakter popularnonaukowy i nie odnosi siÄ™ do dziaÅ‚ania leczniczego produktu Lakcid Forte opisanego w jego Charakterystyce.
W naszym jelicie toczy siÄ™ bogate "życie wewnÄ™trzne". W przewodzie pokarmowym każdego z nas żyjÄ… biliony bakterii i w zależnoÅ›ci od tego które dominujÄ… – korzystne dla zdrowia czy nie – bÄ™dÄ… wpÅ‚ywać na jakość naszego życia pozytywnie lub niestety wrÄ™cz przeciwnie.
Pod pojÄ™ciem mikroflory rozumiemy zespóÅ‚ drobnoustrojów – przede wszystkim bakterii i grzybów – kolonizujÄ…cych przewód pokarmowy. Należy jednak zdać sobie sprawÄ™ z faktu, iż rola tych bakterii nie ogranicza siÄ™ do wspomagania procesów trawienia spożywanego przez nas pokarmu. Nie bez powodu mikroflora jelitowa bywa nazywana "superorganem". JeÅ›li w jelitach dominujÄ… bakterie prozdrowotne, ich rola dla naszego zdrowia jest niemal nieoceniona. Mikroflora jelita grubego czyli flora autochtoniczna, peÅ‚ni bowiem funkcjÄ™ ochronnÄ…, odżywczÄ… oraz trawiennÄ… w ludzkim organizmie.
Istotny dla utrzymania organizmu w dobrej formie jest udziaÅ‚ bakterii jelitowych w procesach rozkÅ‚adu resztek pokarmowych ze spożywanego przez nas pokarmu. DziÄ™ki temu z nietrawionych przez organizm ludzki skÅ‚adników pożywienia powstajÄ… zwiÄ…zki odżywiajÄ…ce i regenerujÄ…ce nabÅ‚onek jelita, czyli krótkoÅ‚aÅ„cuchowe kwasy tÅ‚uszczowe. Co wiÄ™cej, wykazano korzystny ich wpÅ‚yw na metabolizm glukozy i lipidów oraz zdolność do regulacji gospodarki mineralnej jonów wapnia, magnezu i żelaza.
To nie wszystko. Bakterie jelitowe od pierwszych dni życia stymulują układ odpornościowy GALT zlokalizowany w jelitach i utrzymują go w ciągłej gotowości do "obrony" przed patogenami.
To nie wszystkie korzyÅ›ci jakie zapewnia nam zdrowa mikroflora jelitowa. Nie sposób nie wspomnieć o dwukierunkowym oddziaÅ‚ywaniu pomiÄ™dzy jelitami a mózgiem oraz wpÅ‚ywie bakterii jelitowych na wytwarzanie w jelicie niemal 90% serotoniny (zwanej "hormonem szczęścia") z caÅ‚ej puli tego neuroprzekaźnika w naszym organizmie. Z tego wzglÄ™du jelita nazywane bywajÄ… drugim mózgiem.
Do gÅ‚ównych zadaÅ„ flory jelitowej należy także eliminacja drobnoustrojów patogennych i potencjalnie chorobotwórczych z organizmu. Proces ten odbywa siÄ™ dziÄ™ki zdolnoÅ›ci bakterii jelitowych do produkcji szeregu substancji o aktywnoÅ›ci antagonistycznej wzglÄ™dem patogennych mikrobów (nadtlenek wodoru, kwasy organiczne, bakteriocyny). Dodatkowo mikroby jelitowe konkurujÄ… o miejsce wiÄ…zania do powierzchni nabÅ‚onka jelita i dostÄ™pny tam pokarm, przez co zmniejszajÄ… możliwość kolonizacji przewodu pokarmowego przez drobnoustroje niepożądane.
Opisana cecha jest szczególnie istotna, gdyż namnożenie bakterii chorobotwórczych w jelicie może prowadzić do rozwoju groźnych dla zdrowia, a nawet życia infekcji. Objawami zaburzenia skÅ‚adu mikroflory mogÄ… być dolegliwoÅ›ci ze strony przewodu pokarmowego, które dotykajÄ… sporej grupy osób, takie jak biegunki, wzdÄ™cia, nadmierne wytwarzanie gazów.
W sytuacji gdy dolegliwoÅ›ci gastryczne sÄ… wynikiem dysbiozy jelitowej dużą poprawÄ™ obserwuje siÄ™ w wyniku wdrożenia probiotyków – czyli prozdrowotnych bakterii podawanych doustnie.
Dużo gorszym przebiegiem charakteryzuje siÄ™ powikÅ‚anie po antybiotykoterapii, zwiÄ…zane z namnożeniem patogennej bakterii Clostridium difficile. Wytwarza ona silne toksyny, które mogÄ… prowadzić do rozwoju rzekomobÅ‚oniastego zapalenia jelita grubego. U pacjentów w trakcie lub po zakoÅ„czeniu antybiotykoterapii dochodzi do wystÄ…pienia biegunki w postaci kilku a nawet kilkunastu wypróżnieÅ„ w ciÄ…gu doby, silnego bólu brzucha, a w skrajnych stanach nawet odwodnienia, wstrzÄ…su i nastÄ™pczej utraty Å›wiadomoÅ›ci.
Leczenie rzekomobÅ‚oniastego zapalenia jelita grubego jest bardzo trudne i czÄ™sto nieskuteczne. Z tego wzglÄ™du koniecznoÅ›ciÄ… w trakcie każdej antybiotykoterapii jest stosowanie probiotyków dziaÅ‚ajÄ…cych ochronnie na ukÅ‚ad mikroflory jelitowej i zapobiegajÄ…cych namnożeniu tej groźnej dla zdrowia bakterii. Podobnie – jeÅ›li dojdzie już do rozwoju poantybiotykowego rzekomobÅ‚oniastego zapalenia okrężnicy - odpowiednio dopasowana probiotykoterapia powinna stać siÄ™ bezwzglÄ™dnie elementem leczenia uzupeÅ‚niajÄ…cego. Należy jednak pamiÄ™tać, że nie wszystkie szczepy probiotyczne dziaÅ‚ajÄ… równie skutecznie. W przypadku rzekomobÅ‚oniastego zapalenia jelit siÄ™gać należy po leki probiotyczne, dobrze przebadane i oporne na stosowane antybiotyki.
Jak zatem widać, rola mikroflory jelitowej w zapewnianiu odpowiedniego zdrowia i jakości życia jest olbrzymia.
Dieta a stan mikroflory jelitowej »
AUTOR:
Dr n. biol. med. Patrycja Szachta
LAK/030/06-2019
Szczepy Lactobacillus rhamnosus obecne w produkcie leczniczym Lakcid Forte, podobnie jak inne bakterie kwasu mlekowego kolonizujÄ… Å›luzówkÄ™ jelit i normalizujÄ… skÅ‚ad mikroflory przewodu pokarmowego zwÅ‚aszcza po jego wyjaÅ‚owieniu w wyniku stosowania antybiotykoterapii.
Nie należy przypisywać produktowi Lakcid Forte działań oraz zastosowań innych niż wskazane w punktach 4.1 oraz 5.1 Charakterystyki Produktu Leczniczego.
Produkt Lakcid Forte wskazany jest do stosowania: