Czy zaburzona mikroflora pochwy jest przyczyną nawracających infekcji?

W odpowiedzi na rosnącą świadomość znaczenia flory bakteryjnej pochwy dla zdrowia kobiety oraz związane z tym pytania zadawane nam przez konsumentów przedstawiamy cykl artykułów napisanych przez dr Macieja Chojnackiego – specjalistę ginekologa-położnika – poświęconych fizjologicznej funkcji flory bakteryjnej pochwy. Treść tych artykułów ma charakter popularnonaukowy i jak zaznaczono nie odnosi się do działania leczniczego produktu Lakcid Intima opisanego w jego Charakterystyce.

Organizm człowieka w swej wspaniałości to przykład na to jak skomplikowany jest układ wzajemnych relacji, toczących każdego dnia walkę
o utrzymanie wewnętrznej równowagi. Na każdym etapie życia czekają na niego inne zagrożenia, z innymi typami niebezpieczeństw musi się zmierzyć zdrowie nastolatki, a inne czyhają po menopauzie. Jednak istnieją mechanizmy, które od wczesnych lat niemowlęcych po późny wiek gwarantować mają zdrowie intymne, a co za tym idzie komfort i wygodę na co dzień.

 

Powstawanie i nawrót infekcji intymnych

Wniknięcie czynnika chorobotwórczego i sprowokowanie infekcji jest wypadkową zaburzeń w układzie odpornościowym i tego z jaką bakterią, wirusem czy rodzajem grzyba mamy do czynienia. Najczęściej jest tak, że w jednym momencie nakłada się kilka czynników, które predysponują do rozwoju choroby. Jednym z najważniejszych "błędów" w obronie organizmu, a zwłaszcza wewnętrznych narządów płciowych są zaburzenia
w obrębie mikroflory pochwy. Ten specyficzny skład bakterii jakim charakteryzuje się ta okolica ciała ma, w założeniu, bronić ciało kobiety przed infekcjami. Dzięki bakteriom z rodzaju Lactobacillus robi to doskonale. Stale produkowany kwas mlekowy utrzymuje niskie pH (środowisko kwaśne) i dzięki temu nie pozwala rozwijać się innym bakteriom wrażliwym na tak niską kwasowość. Nie jest to jedyny z czynników ochronnych, jednak jego rola jest w tej materii nie do przecenienia. W razie załamania się tego mechanizmu  obrony, chorobotwórcze bakterie, czy grzyby mogą się rozwijać, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Konieczne będzie leczenie, by efektywnie przywrócić komfort codziennego funkcjonowania. Musi być odpowiednio dobrane pod względem składu leku (inne substancje będą działały niszcząco na bakterie, inne będą skuteczne w przypadku grzybicy), czasu leczenia i ewentualnych jego następstw. Nierzadko zdarza się tak, że mikroflora zniszczona przez chorobę, nie może się sama odbudować lub staje się niewystarczająca. Na takie osłabienie tylko czekają następne, często identyczne jak wcześniej, czynniki chorobotwórcze. I infekcja wraca jak bumerang.

 

Czynniki powodujące infekcje intymne

Inaczej jest, gdy organizm jest stale narażany na czynniki obniżające skuteczność obrony. Co jakiś czas, ze względu na przewlekłe zmęczenie, stres, czy stale nieprawidłową dietę lub higienę zdarzyć się może infekcja. Występuje ona wtedy systematycznie, dając te same objawy
i dolegliwości. Jeśli zdarza się kilka razy w roku mówimy wówczas o infekcjach nawracających. Ma na nie wpływ szereg czynników, które przez dłuższy czas mogą nie ulegać zmianie – np. stosowanie leków (przewlekła terapia antybiotykami), błędy dietetyczne, sterydoterapia, niewłaściwa higiena, nieprawidłowe wzorce współżycia płciowego. Te latami niezmienne warunki dodatkowo zwiększają ryzyko nawrotu infekcji. Tym gorzej, że z wielu z nich nie można zrezygnować lub ich ominąć, bo byłoby to wówczas niebezpieczne dla ogólnego stanu zdrowia (np. stale stosowane leki).

AUTOR: 
Lekarz Maciej Chojnacki
Specjalista ginekolog położnik

  • Znalazł się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych ginekologów w konkursie Hipokrates Roku 2019. W swojej pracy koncentruje się na patologii ciąży i operacyjnym leczeniu schorzeń ginekologicznych. Uczestniczy w licznych konferencjach i sympozjach krajowych oraz kursach laparoskopowych w kraju i zagranicą.

 

LAK-I/024/07-2019

KOMUNIKAT OD PRODUCENTA

Bakterie Lactobacillus gasseri oraz Lactobacillus rhamnosus obecne w produkcie leczniczym Lakcid Intima, podobnie jak inne bakterie kwasu mlekowego powinny być dominującymi bakteriami w środowisku pochwy, ponieważ utrzymują prawidłowy kwaśny odczyn pochwy (pH 3,8-4,2) co zapobiega wzrostowi patologicznych bakterii i drożdżaków.
Produkt Lakcid Intima stosuje się w celu utrzymania lub przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy po miesiączce lub antybiotykoterapii u kobiet w wieku 18 lat i starszych.

Zdrowie kobiet:

Przyczyny i objawy infekcji intymnych
Ludzki organizm pozostając pod wpływem czynników zewnętrznych musi utrzymać wszystkie mech...
Jak zapobiegać infekcjom intymnym?
Zdrowie jest jedno i właśnie dlatego warto o nie dbać. Czy dotyczy to serca, wątroby, nerek...
Mikroflora pochwy - jak prawidłowo o nią dbać?
Ciało człowieka to niezwykłe zjawisko. Setki, tysiące mechanizmów, procesów, zdarzeń che...