Objawy klimakterium

Infekcje intymne i dolegliwości w okresie menopauzy

W odpowiedzi na rosnącą świadomość znaczenia flory bakteryjnej pochwy dla zdrowia kobiety oraz związane z tym pytania zadawane nam przez konsumentów przedstawiamy cykl artykułów napisanych przez dr Macieja Chojnackiego – specjalistę ginekologa-położnika – poświęconych fizjologicznej funkcji flory bakteryjnej pochwy. Treść tych artykułów ma charakter popularnonaukowy i jak zaznaczono nie odnosi się do działania leczniczego produktu Lakcid Intima opisanego w jego Charakterystyce.

Infekcje intymne dotykają kobiety w każdym wieku. Przez całe życie mechanizmy odporności i naturalnej ochrony starają się przeciwdziałać czynnikom chorobotwórczym. Są jednak dwa okresy w życiu kiedy predyspozycje do infekcji intymnych są większe. Jednym z nich jest okres ciąży. Przez 9 miesięcy, szereg zmian hormonalnych, immunologicznych czy metabolicznych zwiększa ryzyko wystąpienia zakażeń i gmatwa ich przebieg. Drugi okres przypada na wiek menopauzalny. Również w nim, kolejno następujące po sobie zmiany hormonalne i wygasanie czynności jajników prowadzi do zmian, z powodu których łatwiej o zakażenie. Oba te okresy wiele dzieli, ale łączy bardzo ważna zasada – by efektywnie zmniejszać ryzyko rozwinięcia infekcji warto poznać kilka podstawowych reguł.

 

Chakarkerystyka wieku menopauzalnego 

Okres menopauzy to przede wszystkim zmiany degeneracyjne jajników i co za tym idzie zaprzestanie produkcji hormonów jajnikowych. Znacznie spada stężenie estrogenów, co negatywnie wpływa na szereg mechanizmów od nich zależnych. Hormony te nie bez przyczyny nazywa się "substancjami młodości". To dzięki nim kobieta dobrze funkcjonuje, ma siłę do działania, wigor. Ich wysoki poziom charakterystyczny dla okresu prokreacji daje energię i gwarantuje dobre samopoczucie. Wpływają one również na szereg funkcji układu rodnego. Wykazują szerokie działanie w zakresie gospodarki tłuszczowej – zwiększać mogą poziom "dobrego" cholesterolu, a obniżać tego "złego". Dzięki nim zwiększa się również odkładanie wapnia w kościach, co ma bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie ryzyka osteoporozy. Estrogeny dodatkowo stymulując rozwój kości i części chrzęstnych poprawiają stan kośćca w starszym wieku. Ich działanie obserwowane jest rzecz jasna w zakresie samego narządu rodnego. Odpowiedzialne są nie tylko za prawidłowy mechanizm cyklu miesiączkowego, ale i za odpowiedni stan śluzówek i nabłonków estrogenozależnych.

 

Najpopularniejsze dolegliwości w okresie menopauzy

Jednym z bardziej doskwierających problemów okresu menopauzy jest właśnie brak hormonów młodości. Pogarsza się działanie wszystkich tkanek od nich zależnych – pojawia się m.in. atrofia śluzówek pochwy. Zmiany w budowie komórkowej powodują ścieńczenie wyściółki pochwy, jej większą podatność na urazy, przewlekłe uczucie swędzenia i podrażnienia. Mimo prób, leczenie preparatami łagodzącymi (np. kwas hialuronowy) nie przynosi spodziewanych rezultatów. Do tego dołączyć mogą objawy dyzuryczne – problemy z mikcją, czy ból przy oddawaniu moczu to częsta przypadłość okresu pomenopauzalnego. Im bardziej cienkie śluzówki tym łatwiej ulegają urazom czy drobnym otarciom
np. w trakcie współżycia. Prowadzi to do nieprzyjemnych dolegliwości czy wręcz dyspaurenii (bolesne kontakty seksualne). Życie intymne staje się w takich sytuacjach niemożliwe. Otarcia gorzej się goją, często podkrwawiają utrudniając codzienne funkcjonowanie. Zaburzenia te, przy zachwianej równowadze mikroflory pochwowej to otwarte wrota dla infekcji. Niedostateczne ukrwienie i ujędrnienie śluzówek utrudnia leczenie, często prowadząc do nawrotów. Okres menopauzalny nie musi być pasmem uciążliwych dolegliwości. Odpowiednie postępowanie i profilaktyka pozwoli pozbyć się większości nieprzyjemności i gwarantować będzie codzienną wygodę i komfort. Bardzo zasadne jest w tej sytuacji powiedzenie "lepiej zapobiegać niż leczyć".

AUTOR: 
Lekarz Maciej Chojnacki
Specjalista ginekolog położnik

  • Znalazł się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych ginekologów w konkursie Hipokrates Roku 2019. W swojej pracy koncentruje się na patologii ciąży i operacyjnym leczeniu schorzeń ginekologicznych. Uczestniczy w licznych konferencjach i sympozjach krajowych oraz kursach laparoskopowych w kraju i zagranicą.

 

LAK-I/027/07-2019

KOMUNIKAT OD PRODUCENTA

Bakterie Lactobacillus gasseri oraz Lactobacillus rhamnosus obecne w produkcie leczniczym Lakcid Intima, podobnie jak inne bakterie kwasu mlekowego powinny być dominującymi bakteriami w środowisku pochwy, ponieważ utrzymują prawidłowy kwaśny odczyn pochwy (pH 3,8-4,2) co zapobiega wzrostowi patologicznych bakterii i drożdżaków.
Produkt Lakcid Intima stosuje się w celu utrzymania lub przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy po miesiączce lub antybiotykoterapii u kobiet w wieku 18 lat i starszych.

Zdrowie kobiet:

Lactobacillus – co oznacza, rodzaje, jakie ma znaczenie dla organizmu?
Jednym z podstawowych składników tworzących probiotyki są bakterie Lactobacillus, potocznie...
Przyczyny i objawy infekcji intymnych
Ludzki organizm pozostając pod wpływem czynników zewnętrznych musi utrzymać wszystkie mech...
Jak zapobiegać infekcjom intymnym?
Zdrowie jest jedno i właśnie dlatego warto o nie dbać. Czy dotyczy to serca, wątroby, nerek...