Probiotyki ginekologiczne - rola, działanie, stosowanie

W odpowiedzi na rosnącą świadomość znaczenia flory bakteryjnej pochwy dla zdrowia kobiety oraz związane z tym pytania zadawane nam przez konsumentów przedstawiamy cykl artykułów napisanych przez dr Macieja Chojnackiego – specjalistę ginekologa-położnika – poświęconych fizjologicznej funkcji flory bakteryjnej pochwy. Treść tych artykułów ma charakter popularnonaukowy i jak zaznaczono nie odnosi się do działania leczniczego produktu Lakcid Intima opisanego w jego Charakterystyce.

Preparaty probiotyczne (z greckiego pro bios – dla życia) to substancje zawierające żywe kultury bakterii. Sformułowanie "bakterie" może być tu mylące. Częściej kojarzą się negatywnie, są synonimem choroby, dolegliwości, nieszczęścia. Jak się okazało nie zawsze muszą być niebezpieczne. Badacze już w latach sześćdziesiątych XX wieku określili tym terminem - probiotyk - substancje (wtedy stosowane doustnie) korzystnie (!) działające na organizm gospodarza. Idea probiotyku polega na wprowadzeniu do organizmu "pomocnych" bakterii w celu utrzymania równowagi mikroflory ciała. Zaprojektowane są tak, by jak najszybciej odtworzyć i odzyskać zaburzoną równowagę. Pomagają odbudować naturalne mechanizmy obronne, a tym samym oddalić widmo długiej infekcji. Wstępnie zaprojektowane jako te działające w jelitach, szybko stały się oczkiem w głowie badaczy mechanizmów mikroflory pochwy. Skupili się oni na podobnym problemie co w układzie pokarmowym – jeśli zaburzony zostanie skład bakteryjny pochwy, szybko straci swoje właściwości obronne. Czym jest probiotyk? Co zawiera? Czy jest niezbędny? Dla kogo powstał i jak działa? Świat probiotyków może być niezwykle interesujący.

 

Charakterystyka probiotyków ginekologicznych

Probiotyki to nic innego jak "dobre" bakterie zamknięte w wygodnej i łatwej do stosowania kapsułce dopochwowej.Przyjęło się, że obecność bakterii w ciele człowieka zawsze oznacza kłopoty, ale w przypadku tych szczególnych, z rodzaju Lactobacillus, mówi się o samych plusach. Warto podkreślić, że są wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. W preparatach dominują dwa szczepy bakterii - pałeczki Lactobacillus gasseri i Lactobacillus rhamnosus, szczepy, które na samym początku wyizolowane zostały z komórek nabłonka pochwy zdrowych kobiet. Kwas mlekowy, produkt ich pracy, to najważniejsza substancja, by utrzymać odpowiednie zakwaszenie środowiska pochwy. Dzięki temu wniknięcie choroby do wnętrza ciała jest mało prawdopodobne. Ważne jest to zwłaszcza dlatego, że u kobiet, poprzez pochwę, szyjkę macicy, macicę i jajowody środowisko zewnętrzne łączy się z jamą brzuszną. Zatem w razie zaburzonego składu bakterii w pochwie, dzięki probiotykom łatwiej przywrócić i utrzymać odpowiednie warunki. Koniecznością będzie to zwłaszcza wtedy, kiedy z naturalnych przyczyn tej najefektywniejszej bariery zacznie brakować. Dzieje się tak w trakcie stosowania antykoncepcji, w trakcie choroby ogólnoustrojowej, w stanach przewlekłego zmęczenia i stresu, w okresie menopauzy, gdy produkcja jajnikowa hormonów żeńskich przestaje dostarczać drogocenne estrogeny. Z pomocą przychodzą nam te "dobre" bakterie posiadające kilka unikalnych cech. Jedną z nich jest umiejętność bardzo silnego przylegania do komórek nabłonka pochwy. Zapobiega to ich wypłukaniu, czy eliminacji np. przy miesiączce. Zabezpiecza to także przed osiadaniem na tych komórkach niebezpiecznych czynników chorobotwórczych. Ich działanie pozwoli na efektywną produkcję kwasu mlekowego i odpowiednie zakwaszenie mikrośrodowiska pochwy. To z kolei skutkować będzie zwiększeniem efektywności obronnej początkowego odcinka wewnętrznych narządów płciowych. Cechą charakterystyczną szczepu Lactobacillus gasseri jest produkcja nadtlenek wodoru. Związek ten wybitnie niekorzystnie wpływa na możliwość rozwoju i namnażania się bakterii chorobotwórczych w pochwie. Czynna ochrona to największe zalety substancji probiotycznych. Ich pozytywny wpływ na komfort i bezpieczeństwo dotyczy takich sytuacji jak leczenie przy antybiotykoterapii, czy przywrócenie równowagi mikroflory pochwy po miesiączce.

 

Jak długo stosować probiotyki ginekologiczne?

W zależności od celu proponowany jest inny czas leczenia. Po miesiączce w razie potrzeby profilaktycznego utrzymania prawidłowej mikroflory pochwy wskazane jest dopochwowe przyjęcie jednej kapsułki na dobę (przed snem) przez 4-6 dni. Nieco dłużej należy korzystać z probiotyku po zakończonej antybiotykoterapii. Stosuje się podobnie, jedną kapsułkę na dobę (przed snem), ale przez około 6-8 dni. Ze względu na to, że substancje przeciwbakteryjne mogą osłabić działanie probiotyku zaleca się ich stosowanie po zakończeniu przyjmowania antybiotyku.

Nie bez przyczyny probiotyki stają się coraz częściej stosowane i niekiedy to właśnie pacjenci pytają swoich lekarzy o ich przepisanie. 

Więcej informacji tutaj »

AUTOR: 
Lekarz Maciej Chojnacki
Specjalista ginekolog położnik

  • Znalazł się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych ginekologów w konkursie Hipokrates Roku 2019. W swojej pracy koncentruje się na patologii ciąży i operacyjnym leczeniu schorzeń ginekologicznych. Uczestniczy w licznych konferencjach i sympozjach krajowych oraz kursach laparoskopowych w kraju i zagranicą.

 

LAK-I/031/09-2019

KOMUNIKAT OD PRODUCENTA

Bakterie Lactobacillus gasseri oraz Lactobacillus rhamnosus obecne w produkcie leczniczym Lakcid Intima, podobnie jak inne bakterie kwasu mlekowego powinny być dominującymi bakteriami w środowisku pochwy, ponieważ utrzymują prawidłowy kwaśny odczyn pochwy (pH 3,8-4,2) co zapobiega wzrostowi patologicznych bakterii i drożdżaków.
Produkt Lakcid Intima stosuje się w celu utrzymania lub przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy po miesiączce lub antybiotykoterapii u kobiet w wieku 18 lat i starszych.

 

Zdrowie kobiet:

Jak odbudować prawidłową florę bakteryjną pochwy po antybiotykoterapii?
Równowaga wszelkich procesów zachodzących w ciele człowieka gwarantuje niezaburzony komfort...
Mikroflora pochwy - jak prawidłowo o nią dbać?
Ciało człowieka to niezwykłe zjawisko. Setki, tysiące mechanizmów, procesów, zdarzeń che...
Lactobacillus – co oznacza, rodzaje, jakie ma znaczenie dla organizmu?
Jednym z podstawowych składników tworzących probiotyki są bakterie Lactobacillus, potocznie...