Infekcja intymna u kobiety

Przyczyny i objawy infekcji intymnych

W odpowiedzi na rosnącą świadomość znaczenia flory bakteryjnej pochwy dla zdrowia kobiety oraz związane z tym pytania zadawane nam przez konsumentów przedstawiamy cykl artykułów napisanych przez dr Macieja Chojnackiego – specjalistę ginekologa-położnika – poświęconych fizjologicznej funkcji flory bakteryjnej pochwy. Treść tych artykułów ma charakter popularnonaukowy i jak zaznaczono nie odnosi się do działania leczniczego produktu Lakcid Intima opisanego w jego Charakterystyce.

Ludzki organizm pozostając pod wpływem czynników zewnętrznych musi utrzymać wszystkie mechanizmy kontrolne i obronne w ciągłej gotowości. Nigdy nie dzieje się tak, że jesteśmy w pełnej równowadze – bezustanne zmiany pozwalają na funkcjonowanie w otaczającej przestrzeni. Podobnie jest z reakcjami odpornościowymi. Ustawiczny atak czynników chorobotwórczych nie ma szans na powodzenie, co mogłoby skutkować infekcją, tylko dlatego, że wszystkie systemy ochronne są wydolne.  Jeśli jednak czynniki te zostaną upośledzone, zaburzone, osłabione to widmo infekcji staje coraz bardziej realne. Czasem wystarczy niewiele, przemęczenie, przewlekły stres, inna choroba,
by pojawiło się zagrożenie.

 

Jak rozpoznać infekcję intymną?

Moment, w którym dochodzi do przełamania naturalnej bariery ochronnej jest początkiem infekcji. Bakterie, grzyby czy wirusy powodują zaburzenia mikroflory pochwy. Konsekwencją tego są zaburzenia produkcji kwasu mlekowego w pochwie, co powoduje zmianę kwasowości. Tym samym wrota do inwazji są otwarte.

Infekcje intymne są jednymi z najmniej przyjemnych schorzeń z racji na swoje niezwykle dotkliwe objawy. Cechą charakterystyczną jest swędzenie lub szczypanie w okolicy sromu lub pochwy. Najczęściej pojawia się nagle, mocno zaburzając codzienny komfort i uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Świąd nasila się w ciągu dnia zwłaszcza w przypadku noszenia niewygodnej bielizny. Nieczęsto zdarza się, że jest on na tyle silny, że pomocy trzeba szukać nawet na ostrym dyżurze w szpitalu. Zmiana wydzieliny w pochwie jest kolejnym z podstawowych objawów infekcji dróg rodnych. Chcąc maksymalnie uprościć podział charakteru wydzieliny można opisać ją następująco:

  1. infekcja grzybicza daje najczęściej białawą wydzielinę, o typowym "serkowatym" lub grudkowatym wyglądzie, z reguły bez zapachu;
  2. infekcja bakteryjna to w większości przypadków obfita, śluzowa wydzielina, o kolorze od białawego, przez żółty do zielonego, czasami pieniąca się, o charakterystycznym zapachu – ostrym i nieprzyjemnym, a w przypadku infekcji BV (waginoza bakteryjna) o zapachu ryby.

 

Objawy infekcji intymnej

Obecnie, w większości przypadków, infekcje wirusowe dróg rodnych dotyczą opryszczki (HSV typu 2) i ujawniają się jako bolesne, pękające pęcherzyki na śluzówkach i skórze okalającej wejście do pochwy. Tkliwe przy dotyku, w razie przerwania ciągłości rozsiewają się na okoliczne tkanki. W przypadku tych zakażeń nie obserwuje się patologicznej wydzieliny z pochwy czyli upławów.

Infekcja intymna to także zaburzenia funkcji samego narządu. Śluzówki pochwy stają się obrzęknięte, na wargach sromowych często zauważyć można znaczną opuchliznę. Zaczerwienienie i tkliwość to także te objawy, które najbardziej doskwierają chorującym. Bywają one na tyle silne, że nawet założenie wkładki higienicznej, czy tamponu może okazać się zbyt nieprzyjemne ze względu na otarcia i mikrouszkodzenia.

Baczną uwagę należy zwrócić na ewentualne zmiany u partnerów seksualnych. Przenoszone są one na drodze kontaktów płciowych i bywają nieprzyjemne dla obojga z nich. Niezmiernie ważne jest zatem, by leczeniu zostali poddani zarówno kobieta jak i mężczyzna, mimo iż u tego drugiego objawy infekcji mogą nie ujawniać się aż tak spektakularnie.

Silne objawy, duży dyskomfort i ból związany z dolegliwościami – to z pewnością sytuacja, w której wizyta u lekarza to konieczność. Ważne jest także wdrożenie odpowiedniego leczenia. Na całe szczęście infekcje te leczą się dobrze, co powoduje szybkie ustąpienie nieprzyjemnych dolegliwości.

Zobacz, jak zapobiegać infekcjom intymnym »


AUTOR: 
Lekarz Maciej Chojnacki
Specjalista ginekolog położnik

  • Znalazł się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych ginekologów w konkursie Hipokrates Roku 2019. W swojej pracy koncentruje się na patologii ciąży i operacyjnym leczeniu schorzeń ginekologicznych. Uczestniczy w licznych konferencjach i sympozjach krajowych oraz kursach laparoskopowych w kraju i zagranicą.

LAK-I/024/07-2019

KOMUNIKAT OD PRODUCENTA

Bakterie Lactobacillus gasseri oraz Lactobacillus rhamnosus obecne w produkcie leczniczym Lakcid Intima, podobnie jak inne bakterie kwasu mlekowego powinny być dominującymi bakteriami w środowisku pochwy, ponieważ utrzymują prawidłowy kwaśny odczyn pochwy (pH 3,8-4,2) co zapobiega wzrostowi patologicznych bakterii i drożdżaków.
Produkt Lakcid Intima stosuje się w celu utrzymania lub przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy po miesiączce lub antybiotykoterapii u kobiet w wieku 18 lat i starszych.

Zdrowie kobiet:

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?
Zdrowie jest jedno i właśnie dlatego warto o nie dbać. Czy dotyczy to serca, wątroby, nerek...
Czy zaburzona mikroflora pochwy jest przyczyną nawracających infekcji?
Organizm człowieka w swej wspaniałości to przykład na to jak skomplikowany jest układ wzaj...
Mikroflora pochwy - jak prawidłowo o nią dbać?
Ciało człowieka to niezwykłe zjawisko. Setki, tysiące mechanizmów, procesów, zdarzeń che...