infekcje intymne

Świąd okolic intymnych - co może oznaczać?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Swędzenie w okolicach intymnych to krępująca i nieprzyjemna dolegliwość. Powoduje, że zwykłe aktywności, takie jak praca, poruszanie się czy nawet siedzenie sprawiają dyskomfort. Takie objawy nie dadzą spokoju, nie pozwolą odpocząć, rozluźnić się. W poniższym artykule przedstawiamy przyczyny świądu, najczęstsze towarzyszące mu objawy oraz sposoby na złagodzenie tej nieprzyjemnej przypadłości.

 

Skąd bierze się świąd okolic intymnych?

Swędzenie miejsc intymnych jest powierzchowną, skórną dolegliwością warg sromowych, ale jego źródło może znajdować się głębiej w tkankach. Swędzenie pochwy najczęściej jednak wynika z rozwijającej się infekcji. To objaw dominujący w przypadku grzybicy dróg rodnych, zwykle wywoływanej przez grzyby z rodzaju Candida albicans, czyli drożdżaki. Świąd może także towarzyszyć bakteryjnemu zakażeniu, zwanemu bakteryjną waginozą. Do tych infekcji i świądu przyczyniać się może się m.in. antybiotykoterapia. Mimo jej zbawiennego działania na infekcję zagrażającą organizmowi zaburza ona jednocześnie mikrobiom pochwy, niszcząc ochronne bakterie Lactobacillus. Fakt ten skutkuje zasiedlaniem dróg rodnych niekorzystnymi patogenami. Świąd może też wystąpić w przypadku atopowego zapalenie skóry, łuszczycy, liszaja twardzinowego, opryszczki czy zakażenia wirusem HPV. Choć swędzenie bardzo często towarzyszy infekcjom intymnym to ciekawe jest, że infekcje przenoszone drogą płciową, takie jak np. chlamydioza i rzęsistkowica bardzo rzadko objawiają w taki właśnie sposób.

Świąd pochwy nie zawsze musi być objawem chorób infekcyjnych. W okresie menopauzy świąd może wystąpić w wyniku spadku poziomu estrogenów i spowodowanej tym suchości pochwy. Brak odpowiedniej estrogenizacji i co za tym idzie wystarczającej wytrzymałości naraża śluzówkę pochwy na mikrouszkodzenia, np. w trakcie stosunku seksualnego. Podobnie jest z zakładaniem tamponów w ostatnich dniach miesiączki. Nadmierna suchość prowadzi do powstawania drobnych urazów, a to wywołuje świąd i sprzyja infekcji, która rozwijając się, dodatkowo wzmaga nieprzyjemne dolegliwości.

Swędzenie warg sromowych może być następstwem podrażnienia kontaktowego albo reakcji alergicznej. O podrażnieniu kontaktowym mówimy np. w przypadku noszenia zbyt ciasnej bielizny ze sztucznych tkanin. W takiej sytuacji po pierwsze nasila się potliwość, bo upośledzony jest przepływ powietrza, a więc i „wietrzenie miejsc intymnych”, a po drugie wzmagają się siły tarcia działające na skórę. Bywa także, że substancje chemiczne zawarte w tkaninach powodują alergię, podobnie jak różnego rodzaju kosmetyki lub detergenty (np. proszek do prania). Niekiedy reakcja alergiczna rozwija się też po odbyciu stosunku w prezerwatywie (możliwe uczulenie na lateks) lub po użyciu intymnego lubrykantu.

 

Jakie inne objawy mogą towarzyszyć świądowi?

Jeżeli przyczyną świądu są infekcje okolic intymnych, mogą pojawić się też inne objawy.

W przypadku grzybicy są to uporczywe pieczenie, upławy - gęste, białe, określane jako serowate, zaczerwienienie okolic intymnych, obrzęk oraz suchość pochwy. W przypadku nasilonej infekcji możliwy jest także ból, zwłaszcza przy stosunku.

Bakteryjne infekcje pochwy – świądowi towarzyszyć mogą upławy, które są zazwyczaj bardzo obfite, mają szare lub żółte zabarwienie oraz charakterystyczny rybi zapach, nasilający się po stosunku seksualnym.

Podrażnieniu warg sromowych towarzyszy zwykle zaczerwienienie, przeczosy (od drapania) i drobne rany na skórze. Może pojawić się też nieznaczne sączenie ze zmian chorobowych.

Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, szczególnie nasilone swędzenie oraz upławy, koniecznie udaj się do ginekologa celem poszerzenia diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

 

Jak radzić sobie ze świądem okolic intymnych?

W walce ze świądem miejsc intymnych, oprócz zaleceń lekarskich, warto wdrożyć poniższe podstawowe zasady. Przede wszystkim istotna jest właściwa higiena. Dobrze sprawdzi się zwykłe, delikatne mydło, używane w niewielkiej ilości do podmywania 1-2 razy dziennie. Jeśli mamy problem z podrażnieniami na tle alergicznym, wybierajmy delikatne, hipoalergiczne detergenty do prania i dokładnie przepłukujmy bieliznę wodą. Na zaczerwienienie i świąd warg sromowych można wypróbować łagodzące kremy, np. z alantoiną czy pantenolem albo emolienty. Ważne, aby były to przebadane pod względem bezpieczeństwa preparaty apteczne, a nie kosmetyki z zawartością perfum czy drażniących dodatków. Zakładajmy na co dzień przewiewną, bawełnianą bieliznę, a efektowne, koronkowe dodatki zostawmy na specjalne okazje. Noc niech będzie czasem na „wietrzenie”, więc starajmy się przyzwyczaić do spania bez bielizny.

Aby uniknąć infekcji intymnych, warto wspierać naturalny mechanizm ochronny pochwy, czyli mikrobiom. Można tego dokonać włączając do swojej diety produkty z probiotykami, takie jak kiszona kapusta, kiszone ogórki, mleko acidofilne czy jogurty. W trakcie i po antybiotykoterapii czy po miesiączce dobrze jest przez kilka dni zastosować dopochwowe probiotyki, które uzupełnią zredukowaną populację bakterii Lactobacillus.

 

AUTOR:
Lek. Irena Wojtowicz

KONSULTACJA MEDYCZNA:
lek. gin. Maciej Chojnacki

 

Bibliografia:
1.Sobel J., Faro S., Force R. i inni, Vulvovaginal candidiasis: epidemiologic, diagnostics, and therapeutic considerations, Obstet Gynecol 1998, 178, 203–211.

2. Kotarski J. i in, Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu, Ginekologia Polska, nr 79, 2008.

3. Dulska A., Metody leczenia zakażeń okolic intymnych o etiologii bakteryjnej i grzybiczej, Forum położnictwa i ginekologii, nr 47 (Sierpień 2019).

KOMUNIKAT OD PRODUCENTA

Bakterie Lactobacillus gasseri oraz Lactobacillus rhamnosus obecne w produkcie leczniczym Lakcid Intima, podobnie jak inne bakterie kwasu mlekowego powinny być dominującymi bakteriami w środowisku pochwy, ponieważ utrzymują prawidłowy kwaśny odczyn pochwy (pH 3,8-4,2) co zapobiega wzrostowi patologicznych bakterii i drożdżaków.
Produkt Lakcid Intima stosuje się w celu utrzymania lub przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy po miesiączce lub antybiotykoterapii u kobiet w wieku 18 lat i starszych.

Zdrowie kobiet:

Infekcja miejsc intymnych – nie bagatelizuj problemu
Choroby dotykające narządów intymnych są dla większości kobiet nie tylko uciążliwe, ale...
Co jest przyczyną nawracających infekcji intymnych?
Nienaturalnie wyglądająca wydzielina na bieliźnie, świąd i ból podczas stosunku, które p...
Jak zapobiegać infekcjom intymnym?
Zdrowie jest jedno i właśnie dlatego warto o nie dbać. Czy dotyczy to serca, wątroby, nerek...